Jeg har en islænder hoppe på 16

“Jeg har en islænder hoppe på 16 som er meget ked af at gå op i traileren og jeg vil høre om du kan hjælpe? Jeg vil meget gerne på tur med hesten til Mandø.

Opdatering efter 1 læssetræning:

“Hej Iben, det går fint tror jeg. Hun går op med det samme, og jeg kan godt få hende til at blive og også til at bakke og gå frem igen, men ikke helt så sikkert og afslappet som da du var her. Nogle gange bakker hun helt ud, men hun er let at få ind igen.”

Opdatering efter 2, læssetræning med en ekstra hest der også skulle trænes og begge skulles kunne læsses samtidigt:

“Hej Iben, tusind tak, du har været en kæmpe hjælp Vi har læsset dem begge i dag, stort set uden problemer. Den røde var ikke ret svær at læsse, men vil gerne bakke ud igen, dog ikke værre end at de begge stod roligt derinde efter ret kort tid. Den hvide er der slet ingen problemer med, Jeg er så glad, det eneste jeg fortryder er at jeg ikke kontaktede dig for længe siden. Mange hilsner Birgitte”

C

Birgitte fra Hørning

SHARE THIS: